Město Frýdlant

Valdštejnské slavnosti

17. - 19. 5. 2019 ~ Frýdlant ~ Česká republika
slider1

slider1

Zobrazit menu

Navigace

!ARCHIV

 

Vyhledávání

Co nás o Valdštejnských slavnostech čeká?

vs090

Článek obsahuje rámcový program Valdštejnských slavností 2009 ve Frýdlantě od 15. do 17. května, který předcházel tomu podrobnému.

Program Valdštejnských slavností 2009 se skládá ze tří víceméně samostatných částí: kulturního programu, mezinárodní historické bitvy a programu pro děti.

Kulturní program proběhne většinou na náměstí T. G. Masaryka nebo chcete-li přímo před městskou radnicí. V letošním roce by mělo dojít k rozšíření míst konání kulturního programu Valdštejnských slavností o prostory, které poskytne frýdlantský zámek. Na jeho nádvoří budete moci shlédnout, jako už tradičně, sobotní večerní představení. V sobotu dopoledne, stejně jako v minulém ročníku, dříve než se odebere směrem k frýdlantské radnici, posnídá vévoda na nádvoří a přijme zástupce poddaných.

vs071, obrázek se otevře v novém okně

Hlavní část celého programu Valdštejnských slavností se však bude odehrávat (v sobotu i v neděli od 9 hodin) na podiu umístěném u radnice na náměstí T. G. Masaryka. Náměstí bude opět skutečným centrem všeho konání: přímo na něm a v přilehlých uličkách budou trhovci se svými stánky, na toto náměstí přijede Valdštejn se svou družinou a slavnosti tím zahájí, v sobotu večer zde slavnosti vyvrcholí příchodem pochodňového průvodu a ohňostrojem. V neděli v odpoledních hodinách z tohoto náměstí Valdštejn se svými nejvěrnějšími opustí město. Tím však ještě Valdštejnské slavnosti 2009 neskončí! Na podiu vystoupí k Valdštejnově poctě hudební skupiny.

vs092, obrázek se otevře v novém okně

Mezinárodní historická bitva bude opět na louce za motelem Daniela nedaleko silnice, která směřuje z Frýdlantu na hraniční přechod do Polské republiky v Habarticích. V sobotu začne v 15 hodin a dekorování jednotek uvidíte v místě bitvy. V neděli však bitva začne o hodinu dříve, ale přehlídka jednotek pak bude součástí zakončení Valdštejnských slavností na náměstí.

vs093, obrázek se otevře v novém okně

Program pro děti bude připraven od sobotního a nedělního rána na dvou místech: na nádvoří frýdlantské radnice, v sobotu pak ve stejném čase začne rukodělný program v Domě dětí a mládeže. Na nádvoří budou děti, kromě výroby drobných předmětů s Valdštejnskou tématikou, moci sledovat jenom pro ně určený program. Nejlepší ruční práce vytvořené dětmi odmění na hlavním podiu sám vévoda hodnotnými cenami.

Doprovodné programy se spustí již začátkem května, kdy by se měly na frýdlantském zámku uskutečnit dvě historické přednášky (disputace) o Valdštejnské době, tentokrát budou věnovány vojenství. Už v rámci Valdštejnských slavností v pátek 15. května navštíví vévoda se svoji suitou frýdlantské školy. V sobotu můžete prožít na frýdlantské radnici Muzejní noc, vstupné do muzea (stejně jako po celou dobu slavností) se vybírat nebude. Na nádvoří radnice dojde v sobotních dopoledních hodinách k pokřtění knihy „Průvodce Frýdlantskem“. V neděli se můžete od 10 hodin za účasti vévody zúčastnit slavnostní mše v kostele Nalezení sv. Kříže. Ve stejnou hodinu začne v prostorách ZŠ Purkyňova druhý ročník šachového turnaje „Memoriál Josefa Dřevínka“, který si také vévoda nenechá ujít.

Podrobný program slavností je v hlavním menu.

Foto: Petr Kraus, VS 2007
(lz)

Vytvořeno 22.4.2009 7:47:02 - aktualizováno 7.5.2009 22:51:18 | přečteno 7383x | Roman Műller
 

Fotogalerie

PER121613
2a banner foto VS2019
2b banner foto VS2019
PER016013
5 banner foto VS2019
PER 8377 VS2015
1 banner foto VS2019
VS067909
PER 0712 VS2015
PER0936

Generální partneři

reapresslogofcCiS LOGOalbrecht bilaBENTELERZF logoLK Logotype PANTONE Red 032 C007 logotyp grainFSPGE

Mediální partneři

logotyp 2014 webHR CONTACT 2 barevny textCRo Liberec 100let kompozitni logo H CMYKliberecka drbna
 
 
load