Město Frýdlant v pondělí 30. března 2015 organizovalo tiskovou konferenci k zahájení turistické sezóny ve městě Frýdlant a na Státním hradu a zámku Frýdlant a také k Valdštejnským slavnostem 2015. Novinkou bylo také představení aktivit Frýdlantského zámeckého pivovaru v oblasti cestovního ruchu.
o zahájení sezóny ve středu 1. dubna 2015 na Státním hradu a zámku Frýdlant pohovořila jeho kastelánka PhDr. Jana Pavlíková, její vyprávění zaujalo novinářku Janu Pavlíčkovou z Libereckého deníku
v dobových kostýmech byli hlavní organizátor slavností Ing. Libor Štrom a samozřejmě vévoda Albrecht z Valdštejna, starosta Dan Ramzer zůstal tentokrát v civilu
Hlavním tématem však byly Valdštejnské slavnosti, které přestavil starosta města Frýdlant Ing. Dan Ramzer a vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Ing. Libor Štrom. Svůj pohled na historii a současnost slavností přednesl představitel frýdlantského vévody Albrechta z Valdštejna a hlavní organizátor bitvy Miroslav Kněbort.
povídání o zařazení zámeckého pivovaru do atraktivit Frýdlantu přítomné novináře zaujalo, s bílou kravatou je Marek Vávra
Pan Marek Vávra, výkonný ředitel TERRA FELIX s.r.o., který vede Zámecký pivovar Frýdlant, uvedl pivovar jako hlavního partnera Valdštejnských slavností a pozval účastníky konference na jeho prohlídku. Vždyť od zámku je to z kopečka jen malý kousek cesty!
Marek Vávra si účastníky konference ze zámku odvedl do pivovaru
v renovovaných prostorách pivovaru mohou vznikat opravdu pozoruhodné fotografie
Na tiskové konferenci se účastnila tato média: Česká tisková kancelář, Liberecký deník, Mladá fronta Dnes a regionální televize RTM.
Fotogalerie: aš
Foto v článku: mh
Frýdlant 30/03/2015
aš
Zahájení turistické sezóny
Město Frýdlant zahajuje turistickou sezónu v letošním roce konáním Valdštejnských slavností – viz informace níže.
Kromě stávajících zpřístupněných objektů – Špitálek, muzeum na radnici, radniční věž a Frýdlantský betlém – mohou návštěvníci také vidět nově zrekonstruované hradby, odpočinout si v městském parku a navštívit Zámecký pivovar.
Pivovar
Zámecký pivovar, zmiňovaný ve Frýdlantském urbáři již v roce 1381 je další, novou atraktivitou Frýdlantu. Od roku 2014 je otevřen veřejnosti rekonstruovaný objekt, který dokládá bohatou historii Frýdlantu in situ. Návštěvník může zavítat do technické památky, která funguje zároveň jako místo dalšího vzdělávání, prostoru koncertních vystoupení, konferencí, nebo posezení u výborného frýdlantského piva.
Špitálek
Od roku 2012 byl po rekonstrukci zpřístupněn veřejnosti. Je součástí kulturního a historického dědictví a plnil svoji sociální funkci od 16.století. Dnes otevírá svoje dveře nejen jako městské muzeum s převážně archeologickou expozicí, ale i jako místo tradičních, kulturních akcí. Mezi nejpopulárnější patří „Bylinky napříč staletími“ v září každého roku.
Radnice
Novorenesanční budova radnice nabízí již několik let i výhled z radniční věže. Městské muzeum zajišťuje ve spolupráci s Městským informačním centrem provoz vyhlídky z radniční věže. Tato atrakce se těší velké popularitě mezi návštěvníky. V prostorách radnice je umístěno již od počátku 20.století Městské muzeum, které disponuje výstavními prostorami ve vestibulu radnice a ve výstavní síni. Návštěvník může v rámci prohlídky muzea nahlédnout i do reprezentativních prostor obřadní síně. Sbírky muzea se váží k bohaté regionální historii.
Hradby
Frýdlant se svým vzhledem velmi podobal ostatním středověkým městům. Na malé rozloze ke konci 14. století bylo r. 1381 stěsnáno 77 domů, kterým se tehdy říkalo městiště. Domy byly ze dřeva. Jediná kamenná stavba byl kostel. Město bylo opevněno hradbami, které byly postaveny v r. 1304. Hradby byly obehnány vodním příkopem. Hradby měly původně dvě brány. Každý večer se brány zavíraly a do města byli vpouštěni jen lidé s glejtem. U bran se střídaly stráže. V roce 2014 dne 24. září byla část hradeb obnově slavnostně předána veřejnosti. Město Frýdlant tak nejen zachovalo a zakonzervovalo další, velmi cennou část svého historického dědictví, ale vznikl zde prostor pro odpočinek přímo v centru města.
Park
Hlavním důvodem zamýšlené regenerace městského parku ve Frýdlantu byly závažné kompoziční a porostní změny, které snižovaly jeho dendrologickou a estetickou hodnotu. Od roku 2008 probíhá revitalizace městského parku. Byly instalovány nové lavičky, dětské hřiště s prolézačkami a dalšími herními prvky, zajímavě park doplňuje i altán. V parku bylo postupně instalováno pět dřevěných soch od pana Tomáše Gärtnera. Samozřejmostí je nový trávník a výsadba dřevin.
Betlém
Betlém rodiny Simonů. V jedné z nejstarších podstávkových chalup ve Frýdlantu se nachází mechanický betlém. Úctyhodné dílo, tvořené autorem po dlouhých 60 let, přináší radost malým i velkým návštěvníkům. Umístěn je ve světnici v přízemí budovy. Díky několikaletému restaurování se na něm po spuštění pohybuje 130 figurek osob a zvířat. Ve spodní části přes 4 metry širokého Betlému může návštěvník vidět labyrint provázků a celý mechanismus, který uvádí do pohybu.
Městská památková zóna byla na území města Frýdlant vyhlášena v roce 1992. Její rozloha je 26,5 ha a nachází se zde 44 kulturních památek. Centrální část MPZ se nachází uvnitř bývalého městského pevnění, které je na mnoha místech ještě připomínáno souvislejšími či samostatně stojícími částmi. Náměstí T.G.Masaryka dominuje městské radnice vystavěná podle projektu vídeňského architekta Franze Neumanna. Většina domů na náměstí je kulturními památkami a dodnes si zachovaly historický ráz. Na centrální část směrem k jihu navazuje areál kostela Nalezení sv. Kříže a městský park. Velká skupina zachovaných měšťanských domů se nachází v ulici Zámecké, historické komunikační tepně mezi městem a Státním hradem a zámkem Frýdlant. Taktéž v ulici Míru najdeme mnoho historizujících domů, včetně dvou vystavěných ve funkcionalistickém slohu.
Valdštejnské slavnosti
pá-ne 15.-17. května 2015
Třídenní formát slavností se osvědčil, proto jej využijeme i letos. V pátek proběhne na náměstí multižánrový festival „V podzámčí to žije“. Na pódiu zahrají hudební skupiny z Frýdlantska a večer od 22 hodin vystoupí hlavní hvězda – kapela MIG 21. Páteční program je pro návštěvníky zdarma.
Novinka pro pohodlí a ještě větší atraktivnost: dvě velkoplošné obrazovky – vedle pódia a na čp. 99, velikost obrazovky 5x3 metry
Sobota i neděle již bude plně ve znamení historických slavností. Programová nabídka je opět velmi pestrá. Hlavní program proběhne na náměstí od rána až do pozdních nočních hodin. Doprovodné programy: Dětský program na nádvoří – divadélka, novinkou bude cirkusový stan na parkovišti za radnicí s dobovými kejklíři, tzv. cirkulum.
Historická bitva – v obou dnech. Bude půl tisícovky bojovníků, 25 koní (18 bitevních a 7 pro dámy v sedle).
Divadelní představení pro vévodu na zámku – v sobotu večer.
Pochodňový průvod ze zámku a ohňostroj na náměstí opět nebudou v sobotu večer chybět. Pochodně ponesou jen vojáci-bojovníci.
Komentované prohlídky radnice, výstavy v muzeích, oživlá půlnoční radnice a další aktivity.
Přihlásilo se 165 stánkařů, ale přijato jich mohlo být jen 97 -> město není pro stánkaře nafukovací L. Seznam visí na webu města i Valdštejnských slavností.
Vstupné bude na sobotu 100 Kč a na neděli 80 Kč. Pokud si návštěvník bude chtít koupit dvoudenní vstupenku na celý víkend, pak za ni zaplatí 120 Kč. Platí jen dospělí a děti nad 130 cm.
Děti velké 130 cm a menší a také držitelé průkazu ZTP/P a jejich doprovod mají vstup zdarma.
Vstupenka platí na celý den a na všechny akce včetně bitvy a sobotního večerního programu na zámku (na tuto část programu platí i nedělní vstupenka).
Páteční program "V podzámčí to žije!" je zdarma.
Vstupenky bude možné zakoupit v předprodeji v Městském informačním centru Frýdlant v přízemí radnice.
Výhodu ale bude mít ten, kdo přijde v dobovém kostýmu (renesance, baroko), protože bude mít vstupné na oba dny zdarma. Pokud bude do kostýmu oděné jen dítě vysoké do 130 cm, pak jeden jeho doprovod (i když v kostýmu nebude) bude mít vstupné také zdarma. Organizátoři tím jasně chtějí podpořit vnímání tradic širokou veřejností, hlavně pak dětmi.
Frýdlantský zámecký pivovar
Pivovar se stal významným partnerem Valdštejnských slavností a Města Frýdlant vůbec. Jeho zájmem je propojit areál pivovaru s centrem města, aby jeho návštěvníci pobyli ve Frýdlantu co nejdéle. Jde o vzájemnou propagaci.
Po skončení tiskové konference byli její účastnici pozváni k návštěvě areálu zámeckého pivovaru.
Frýdlant 30/03/2015
Mgr. Alena Švejdová, tisková mluvčí MěÚ Frýdlant, tel. 728 405 154, alena.svejdova@mu-frydlant.cz, www.mesto-frydlant.cz, www.valdstejnske-slavnosti.cz