Město Frýdlant

Valdštejnské slavnosti

17. - 19. 5. 2019 ~ Frýdlant ~ Česká republika
slider1

slider1

Zobrazit menu

Navigace

!ARCHIV

 

Vyhledávání

Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantě se již kvapem blíží

vs077

Ještě pár podrobností k programu a k organizaci, které by návštěvníky mohly zajímat.

Páteční program vévody je takový interní. Dopoledne bude chodit po místních školách a besedovat s žáky. Odpoledne však už začnou najíždět trhovci a účinkující. To teprve město vydatně ožije. Můžete si také spustit zprávu televize RTM

Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantě, které se konají třetí víkend v květnu 15.-17. května 2009, přinášejí spoustu radosti, ale pořadatelům i spoustu starostí. Velkou výhodou je, že tradiční slavnosti byly velmi dobře nastaveny skupinou nadšenců a především hlavním organizátorem Josefem Dřevínkem, který však bohužel před třemi lety zemřel. Noví organizátoři se snaží zachovat rámec slavností i jejich ráz. Vše má být dobové, co nejvíce nakloněné době Albrechta z Valdštejna.
Hlavní organizátor devátých novodobých slavností je Bc. Luděk Zelenka, který svůj tým řídí už druhý ročník slavností a využívá zkušeností z let 2003, 2005 a 2007. Spolu se starostou města Danem Ramzerem a tajemnicí městského úřadu Ing. Veronikou Bubeníčkovou, kteří se jako zástupci pořádajícího města Frýdlant na organizaci velkou měrou podílejí, se snaží na nic nezapomenout a vše připravit se spokojenosti návštěvníků, vystupujících i organizátorů. A to jsou nějaké starosti! Vybíráme jen některé z nich.

VSTUPNÉ
Je trošku vyšší než v minulých ročnících. Na sobotu nebo na neděli je to 80 Kč, na oba dny 120 Kč. Platí jen děti nad 130 cm a dospělí. Naopak neplatí děti velké 130 cm a menší a také držitelé průkazky ZTP a u ZTP/P i jejich průvodci. Vstupenka platí na úplně všechna představení včetně toho večerního na zámku. Návštěvníci dostanou ke vstupence program na oba dny.

PARKOVÁNÍ
Je zajištěno několik parkovišť. Žádné však nebude hlídané a žádné nebude placené. Největší plocha na parkování je v Tovární ulici u bývalého Slezanu při příjezdu od Liberce. Dále návštěvníci mohou ze směru od Raspenavy ještě parkovat na hasičském cvičišti pod zámkem, u obou marketů kousek od řeky a také u kina na nábřeží.
Trhovci a vystupující budou parkovat na centrálním parkovišti u pošty. Jak známe frýdlantské řidiče a časté návštěvníky našeho města, tak ti si místo v postranních uličkách vždy najdou! Je však důležité vždy dbát na to, aby byla zajištěna průjezdnost pro případ sanity nebo hasičů.

PŘÍJEZD VALDŠTEJNA
Valdštejn s družinou a svými vojsky dorazí na náměstí před radnici v sobotním dopoledni. Noc před příjezdem stráví na zámku, diváci ho budou moci vidět u snídaně na zámeckém nádvoří, kde se také při cvičení předvede skupina pikenýrů. Potom se vydá za doprovodu vojenských družin na náměstí, kde se potká s patronem slavností MUDr. Přemyslem Sobotkou, předsedou Senátu Parlamentu ČR, se starostou města Danem Ramzerem a dalšími významnými hosty slavností. Starosta předá Valdštejnovi klíč od města, který na dobu slavností symbolizuje vévodovu vládu nad městem. Tím jsou slavnosti oficiálně zahájeny.

PROGRAM PRO DĚTI
Úplná novinka. V sobotních a nedělních dopoledních hodinách bude na nádvoří radnice speciální program pro děti plný pohádek a veselých představení. Interaktivní program pro děti připravil také Dům dětí a mládeže v ulici Mládeže.

BITVA
Bude v sobotu i v neděli. Na zajištění bezpečnosti a pořádku jsou domluveni policisté i strážníci, ale hlavně hasiči ze všech spřátelených sborů dobrovolných hasičů. Velmi prosíme návštěvníky, aby jejich pokyny respektovali, aby se udržel volný příjezd k bojišti a diváci se nepletli pod kopyta dvanácti koňů, kteří se bitvy také zúčastní.
Novinkou v kompozici bitvy bude také ukázka krutého zacházení se zběhy, zvědy a zajatci a dekorování vojsk po jejím skončení.

PŘEDSTAVENÍ NA ZÁMKU
Je koncipováno jako pocta Valdštejnovi a začíná v sobotu ve 20 hodin. Pražské divadlo Sentiment du Fer vystoupí s hříčkou, kterou napsali přímo na objednávku vévody, hudební složku pocty zařídí skupina Holba s Plzně.

POCHODŇOVÝ PRŮVOD, OHŇOVÁ SHOW A OHŃOSTROJ
Tady mají pořadatelé oprávněné starosti o bezpečnost návštěvníků, proto bylo s dobrovolnými hasiči domluveno rázné opatření. Jedinými otevřenými ohni budou pochodně vydávané kostýmovaným účastníkům průvodu, proto ostatní pochodně a pochodničky budou divákům zhášeny nebo zabavovány. Prosíme tedy návštěvníky, aby svá svítidla s otevřeným ohněm raději nechali doma! Samozřejmě, že hasičská vozidla i příruční hasičské prostředky budou v pohotovosti.
Prosíme, aby v době slavností byla volná ulice Zámecká, tedy aby zde hlavně při pochodňovém průvodu neparkovala auta.

DOPROVODNÝ PROGRAM - SOBOTNÍ JÍZDA HISTORICKÝMI VLAKY
Spolek Frýdlantské okresní dráhy pořádá v sobotu 16. května 2009 jízdu zvláštních vlaků vedených historickými motorovými vozy ř. M240.0 zvaných „Singrovka“ v trase Tanvald - Smržovka - Jablonec n. N. - Liberec - Frýdlant - Bílý Potok pod Smrkem a zpět. Více na www.hermanicka.wz.cz

VÝZNAMNÍ HOSTÉ
Záštitu převzal Přemysl Sobotka, předseda Senátu Parlamentu ČR. Zúčastní se i poslanci PS PČR Tomáš Hasil a Zdeněk Mach. Pozvání přijala Ing. Lidie Vajnerová, statutární náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Přijedou i starostové valdštejnských a spřátelených měst Jičína, Chebu, Mnichova Hradiště, Heřmanic u Dvora Králové a Frýdlantu nad Ostravicí. Město navštíví i starostové polským měst Siekierczyna, Lubaně a Lwowku. Z Vojenského historického ústavu přijede ředitel plk. Mgr. Aleš Knížek.
Velmi významnými hosty jsou sponzoři slavností. Díky nim se podařilo zajistit více než třetinu potřebných financí.

Toto úterý starosta a tajemnice objeli s lahví červeného vína místní kostely a poprosili pány faráře a paní farářky, aby se pomodlili za pěkné počasí během třetího květnového víkendu. :-)

Foto: Petr Kraus, VS 2007
Frýdlant 06/05/09
Mgr. Alena Švejdová, vedoucí OKU a tisková mluvčí VS 2009, 482 464 066 , 728 406 154

Vytvořeno 7.5.2009 22:25:56 - aktualizováno 13.5.2009 11:07:32 | přečteno 4417x | Mgr. Alena Švejdová
 

Fotogalerie

PER1194 VS2013
PER 076715
PER1607 2011
PER016013
PER 0712 VS2015
PER073713
1 banner foto VS2019
PER9218 VS2013
PER0493 VS2013
PER 9465 VS2015

Generální partneři

reapresslogofcCiS LOGOalbrecht bilaBENTELERZF logoLK Logotype PANTONE Red 032 C007 logotyp grainFSPGE

Mediální partneři

logotyp 2014 webHR CONTACT 2 barevny textCRo Liberec 100let kompozitni logo H CMYKliberecka drbna
 
 
load