ENDEPL
Město Frýdlant

Valdštejnské slavnosti

17. - 19. 5. 2019 ~ Frýdlant ~ Česká republika
slider1

slider1

Zobrazit menu

Navigace

!ARCHIV

 

Vyhledávání

Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantě se již kvapem blíží

vs077

Ještě pár podrobností k programu a k organizaci, které by návštěvníky mohly zajímat.

Páteční program vévody je takový interní. Dopoledne bude chodit po místních školách a besedovat s žáky. Odpoledne však už začnou najíždět trhovci a účinkující. To teprve město vydatně ožije. Můžete si také spustit zprávu televize RTM

Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantě, které se konají třetí víkend v květnu 15.-17. května 2009, přinášejí spoustu radosti, ale pořadatelům i spoustu starostí. Velkou výhodou je, že tradiční slavnosti byly velmi dobře nastaveny skupinou nadšenců a především hlavním organizátorem Josefem Dřevínkem, který však bohužel před třemi lety zemřel. Noví organizátoři se snaží zachovat rámec slavností i jejich ráz. Vše má být dobové, co nejvíce nakloněné době Albrechta z Valdštejna.
Hlavní organizátor devátých novodobých slavností je Bc. Luděk Zelenka, který svůj tým řídí už druhý ročník slavností a využívá zkušeností z let 2003, 2005 a 2007. Spolu se starostou města Danem Ramzerem a tajemnicí městského úřadu Ing. Veronikou Bubeníčkovou, kteří se jako zástupci pořádajícího města Frýdlant na organizaci velkou měrou podílejí, se snaží na nic nezapomenout a vše připravit se spokojenosti návštěvníků, vystupujících i organizátorů. A to jsou nějaké starosti! Vybíráme jen některé z nich.

VSTUPNÉ
Je trošku vyšší než v minulých ročnících. Na sobotu nebo na neděli je to 80 Kč, na oba dny 120 Kč. Platí jen děti nad 130 cm a dospělí. Naopak neplatí děti velké 130 cm a menší a také držitelé průkazky ZTP a u ZTP/P i jejich průvodci. Vstupenka platí na úplně všechna představení včetně toho večerního na zámku. Návštěvníci dostanou ke vstupence program na oba dny.

PARKOVÁNÍ
Je zajištěno několik parkovišť. Žádné však nebude hlídané a žádné nebude placené. Největší plocha na parkování je v Tovární ulici u bývalého Slezanu při příjezdu od Liberce. Dále návštěvníci mohou ze směru od Raspenavy ještě parkovat na hasičském cvičišti pod zámkem, u obou marketů kousek od řeky a také u kina na nábřeží.
Trhovci a vystupující budou parkovat na centrálním parkovišti u pošty. Jak známe frýdlantské řidiče a časté návštěvníky našeho města, tak ti si místo v postranních uličkách vždy najdou! Je však důležité vždy dbát na to, aby byla zajištěna průjezdnost pro případ sanity nebo hasičů.

PŘÍJEZD VALDŠTEJNA
Valdštejn s družinou a svými vojsky dorazí na náměstí před radnici v sobotním dopoledni. Noc před příjezdem stráví na zámku, diváci ho budou moci vidět u snídaně na zámeckém nádvoří, kde se také při cvičení předvede skupina pikenýrů. Potom se vydá za doprovodu vojenských družin na náměstí, kde se potká s patronem slavností MUDr. Přemyslem Sobotkou, předsedou Senátu Parlamentu ČR, se starostou města Danem Ramzerem a dalšími významnými hosty slavností. Starosta předá Valdštejnovi klíč od města, který na dobu slavností symbolizuje vévodovu vládu nad městem. Tím jsou slavnosti oficiálně zahájeny.

PROGRAM PRO DĚTI
Úplná novinka. V sobotních a nedělních dopoledních hodinách bude na nádvoří radnice speciální program pro děti plný pohádek a veselých představení. Interaktivní program pro děti připravil také Dům dětí a mládeže v ulici Mládeže.

BITVA
Bude v sobotu i v neděli. Na zajištění bezpečnosti a pořádku jsou domluveni policisté i strážníci, ale hlavně hasiči ze všech spřátelených sborů dobrovolných hasičů. Velmi prosíme návštěvníky, aby jejich pokyny respektovali, aby se udržel volný příjezd k bojišti a diváci se nepletli pod kopyta dvanácti koňů, kteří se bitvy také zúčastní.
Novinkou v kompozici bitvy bude také ukázka krutého zacházení se zběhy, zvědy a zajatci a dekorování vojsk po jejím skončení.

PŘEDSTAVENÍ NA ZÁMKU
Je koncipováno jako pocta Valdštejnovi a začíná v sobotu ve 20 hodin. Pražské divadlo Sentiment du Fer vystoupí s hříčkou, kterou napsali přímo na objednávku vévody, hudební složku pocty zařídí skupina Holba s Plzně.

POCHODŇOVÝ PRŮVOD, OHŇOVÁ SHOW A OHŃOSTROJ
Tady mají pořadatelé oprávněné starosti o bezpečnost návštěvníků, proto bylo s dobrovolnými hasiči domluveno rázné opatření. Jedinými otevřenými ohni budou pochodně vydávané kostýmovaným účastníkům průvodu, proto ostatní pochodně a pochodničky budou divákům zhášeny nebo zabavovány. Prosíme tedy návštěvníky, aby svá svítidla s otevřeným ohněm raději nechali doma! Samozřejmě, že hasičská vozidla i příruční hasičské prostředky budou v pohotovosti.
Prosíme, aby v době slavností byla volná ulice Zámecká, tedy aby zde hlavně při pochodňovém průvodu neparkovala auta.

DOPROVODNÝ PROGRAM - SOBOTNÍ JÍZDA HISTORICKÝMI VLAKY
Spolek Frýdlantské okresní dráhy pořádá v sobotu 16. května 2009 jízdu zvláštních vlaků vedených historickými motorovými vozy ř. M240.0 zvaných „Singrovka“ v trase Tanvald - Smržovka - Jablonec n. N. - Liberec - Frýdlant - Bílý Potok pod Smrkem a zpět. Více na www.hermanicka.wz.cz

VÝZNAMNÍ HOSTÉ
Záštitu převzal Přemysl Sobotka, předseda Senátu Parlamentu ČR. Zúčastní se i poslanci PS PČR Tomáš Hasil a Zdeněk Mach. Pozvání přijala Ing. Lidie Vajnerová, statutární náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Přijedou i starostové valdštejnských a spřátelených měst Jičína, Chebu, Mnichova Hradiště, Heřmanic u Dvora Králové a Frýdlantu nad Ostravicí. Město navštíví i starostové polským měst Siekierczyna, Lubaně a Lwowku. Z Vojenského historického ústavu přijede ředitel plk. Mgr. Aleš Knížek.
Velmi významnými hosty jsou sponzoři slavností. Díky nim se podařilo zajistit více než třetinu potřebných financí.

Toto úterý starosta a tajemnice objeli s lahví červeného vína místní kostely a poprosili pány faráře a paní farářky, aby se pomodlili za pěkné počasí během třetího květnového víkendu. :-)

Foto: Petr Kraus, VS 2007
Frýdlant 06/05/09
Mgr. Alena Švejdová, vedoucí OKU a tisková mluvčí VS 2009, 482 464 066 , 728 406 154

Vytvořeno 7.5.2009 22:25:56 - aktualizováno 13.5.2009 11:07:32 | přečteno 4335x | Mgr. Alena Švejdová
 

Fotogalerie

PER121613
PER1194 VS2013
PER9218 VS2013
PER 076715
PER016013
2a banner foto VS2019
PER 9465 VS2015
PER0936
PER 9866
PER073713

Generální partneři

logo barevné transparentreapresslogofcLOGO etk WEBCiS LOGOalbrecht bilaAutotrendBENTELERZFLOGO

Mediální partneři

LOGO RTMRc b RGBlogotyp 2014 web
 
 
load