Albrecht z Valdštejna je bezpochyby hlavní postavou Valdštejnských slavností ve Frýdlantu. V jeho bezprostředním okolí se ale nacházejí i další historické postavy. Pojďme si je přiblížit, ať během slavností víte, o koho jde a jakou měli tito lidé v životě vévody roli.
Manželka Isabella Kateřina z Harrachu
Vévoda Albrecht z Valdštejna byl ženatý dvakrát. Jeho první choť Lukrécie Nekšovna z Landeka byla bohatá moravská šlechtična a sňatkem s ní získal vévoda svůj majetek, který byl jakýmsi vstupním kapitálem pro jeho především válečné podnikání. Lukrécie však zemřela mladá, v roce 1614 po pěti letech manželství. V roce 1623 se Albrecht z Valdštejna oženil podruhé, vzal si Isabellu Kateřinu rozenou z Harrachu. Právě tu můžete během Valdštejnských slavností ve Frýdlantě potkat po boku vévody. Isabella Kateřina byla dcerou říšského tajného rady samotného císaře Ferdinanda II. Sňatkem s ní se vévoda dostal do nejvyšších pater šlechty a přímo k samotnému císaři, šlo o velice silný politický tah.
S Albrechtem z Valdštejna měla Isabella Kateřina dvě děti, Elišku Marii a Karla. Ten však zemřel už coby nemluvně. Jediným potomkem po vévodovi tak zůstala Eliška Marie, protože manželství s Lukrécií bylo bezdětné.
Po zavraždění vévody měla Isabella Kateřina dědit, od císaře však dostala jen naprosto symbolickou sumu a dědičné panství Nový zámek (dnes známý jako Zahrádky u České Lípy) a Českou Lípu.
Hrabě Vilém Kinský ze Vchynic
Vilém Kinský byl pro Albrechta z Valdštejna důležitou osobou. Pohyboval se v jeho těsné blízkosti a byl součástí jeho dvora. Vévodovi zprostředkovával mnohá politická setkání, připravoval pro ně půdu. Byl i jeho rádcem. Do blízkosti Albrechta z Valdštejna se Vilém Kinský dostal poté, co se oženil s Alžbětou Trčkovou, čímž se stal příbuzným tohoto tehdy nejuznávanějšího císařského vojevůdce. Díky přímluvám svých nových vlivných příbuzných Trčků, Valdštejnů a jiných u císařského dvora byl ušetřen odsouzení za účast na stavovském povstání. Jako jeden z mála si také mohl ponechat svou protestantskou víru.
Stal se jedním z těch, kteří byli 25. února 1634 v Chebu zavražděni společně s vévodou.
Na snímku zleva manželé Kinští, Isabella Kateřina z Harrachu, vévoda Albrecht z Valdštejna a osobní sekretář Jindřich Neumann
Osobní sekretář a lékař Jindřich Neumann
Po boku vévody Albrechta z Valdštejna stál dlouhá léta. Byl jedním z jeho nejbližších lidí. Plnil funkci nejen osobního sekretáře, ale především lékaře. Protože vévodův zdravotní stav bylo nutné od Tureckého tažení neustále sledovat. Také Jindřich Neumann skonal po boku vévody v Chebu rukou vrahů.
Arnošt Vojtěch byl bratrem Valdštejnovy druhé manželky Isabelly Kateřiny. Šlo o velmi významnou osobnost, coby druhorozený syn byl předurčen pro kněžskou dráhu. Stal se pražským arcibiskupem, velmistrem řádu Křižovníků s červenou hvězdou a později i kardinálem. V pražské katedrále korunoval tři české krále a dvě královny. Byl Valdštejnovým spojencem v církevním prostředí. Víra v té době hrála obrovskou roli a byla součástí každodenního života.
Na snímku osobní sekretář Jindřich Neumann a kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu
Vévoda, coby vrchní velitel armády, měl kolem sebe celou řadu elitních jednotek. Ty jednak zabezpečovaly chod jeho armády a také jeho vlastní bezpečnost. Nejblíže vévodovi byla jeho osobní garda, která mu byla neustále na blízku. Šlo o elitní šermíře, jejichž velitelem byl generál Piccolomini.
Piccolomini byl schopný italský šlechtic, kterého vévoda vyzvedl ve vojenské hierarchii a věnoval mu poměrně velkou přízeň. Bohužel si v něm hřál hada na prsou. Právě tento generál byl jedním z těch, kteří v poslední části Valdštejnova života na něj posílali tajná udání, a ne malou měrou se podílel na tragickém Valdštejnově konci.