Boule, tržná a řezná zranění, ustřelené ucho, průstřel hrudníku nebo třeba amputovaná končetina. I tohle bude letos ve Frýdlantě součástí Valdštejnských slavností 2017. Naštěstí jen v novince, kterou město pro tento ročník připravilo, v lazaretu. Návštěvníci slavností ho najdou od sobotní deváté hodiny dopolední v přední části městského parku. Patřit mu bude speciálně vyzdobený stan v autentickém historickém duchu.
"Lazaret si vzali plně na starost naši aktivní frýdlantští senioři. Právě oni budou těmi zraněnými vojáky a dalšími členy vojska, kteří budou v lazaretu odpočívat a kurýrovat se," vysvětluje jedna z organizátorek slavností, matrikářka Městského úřadu Frýdlant Ivana Spatzierová. Přístřešek o velikosti 6 x 9 metrů bude opatřen dobovými kulisami, jeho součástí pak budou i polní lůžka vystlaná stejně jako v době třicetileté války slámou. Vše bude korespondovat s vojenským ležením, které v městském parku už od pátku budou stavět jednotlivé vojenské skupiny.
Celkem se bude v lazaretu střídat 14 seniorů. Ti, kteří zrovna nebudou v parku, se pak zapojí do dalších částí programu Valdštejnských slavností. "Budou například osvětlovat pochodněmi cestu vévodovi a jeho družině při pochodňovém průvodu v sobotu večer, k vidění také budou při obou bitvách a cestě z bitev zpět do města," prozrazuje Ivana Spatzierová.
O autentické vzezření válečných zranění se postará Český červený kříž z Jablonce nad Nisou, který má s maskováním nejrůznějších zranění bohaté zkušenosti.
Frýdlant se nechal lazaretem inspirovat v Německu. "Pravidelně navštěvujeme Valdštejnské slavnosti v německém Altdorfu, kde podobný lazaret mají. Tak se nám zalíbil, že jsme si řekli, že se něco podobného pokusíme také pro návštěvníky našich slavností připravit. Je jen bonusem navíc, že se coby zranění do něj přihlásili naši aktivní senioři, kteří chtěli při pořádání těchto velkolepých slavností něčím přispět. Těšíme se, že se z lazaretu stane další oblíbená atrakce slavností," doplňuje starosta Frýdlantu Dan Ramzer.
Lazaret bude v městském parku k vidění v sobotu 20. a v neděli 21. května.
Ilustrační foto - raněný voják z výstavy dětských prací při Valdštejnských slavnostech 2015