Vojenské ležení bývá v městském parku ve Frýdlantu během Valdštejnských slavností už tradiční. Ubytovává se tu už v pátek část vojáků, kteří jsou součástí slavností a v sobotu a neděli se účastní i rekonstrukce bitvy mezi císařskými vojsky a Švédy. Lazaret a lazebna jsou ale věci poměrně nové. Lazaret byl novinkou slavností v roce 2017 a ukazoval, jaká zranění mohli vojáci v době třicetileté války při bitvách utržit. Návštěvníci tak tehdy, stejně tak letos, viděli kostýmované vojáky a markytánky s boulemi, tržnými a řeznými zraněními, ustřeleným uchem, průstřelem hrudníku nebo třeba s amputovanou končetinou.
"Lazaret si také letos vzali plně na starost naši aktivní frýdlantští senioři. Právě oni byli těmi zraněnými, kteří v lazaretu odpočívali a kurýrovali se," vysvětluje starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Přístřešek o velikosti 6 x 9 metrů měli opatřen dobovými kulisami, jeho součástí pak byla i polní lůžka.
Autentické vzezření válečných zranění mají na svědomí zdravotničtí dobrovolníci z Červeného trpaslíka z Jablonce nad Nisou, kteří mají s maskováním nejrůznějších zranění bohaté zkušenosti.
Frýdlant se nechal lazaretem inspirovat v Německu. "Pravidelně navštěvujeme Valdštejnské slavnosti v německém Altdorfu, kde podobný lazaret mají. Tak se nám zalíbil, že jsme si řekli, že se něco podobného pokusíme také pro návštěvníky našich slavností připravit. Je jen bonusem navíc, že se coby zranění do něj přihlásili naši aktivní senioři, kteří chtěli při pořádání těchto velkolepých slavností něčím přispět. Letos se navíc podíleli na další novince slavností, lazebně. To je vlastně místnost, kde se zušlechťuje tělo, provádějí se koupele, masáže, holičské procedury," dodává starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Lazebnu našli návštěvníci v bezprostřední blízkosti lazaretu na začátku městského parku.
Ještě další aktivitu si frýdlantští aktivní senioři pro slavnosti připravili, a sice Kramářskou píseň strašlivou o Albrechtovi. Článek o ní připravujeme.
Foto: Radek Petrášek