Valdštejnské slavnosti 2023 se blíží

Po dlouhých čtyřech letech se ve Frýdlantu uskuteční tradičně třetí květnový víkend oblíbené a skvělé Valdštejnské slavnosti. Akce, která je pořádána vždy každý lichý rok, musela být v roce 2021 kvůli opatřením proti koronaviru zrušena. O to větší důvod tuhle tradiční třídenní akci plnou historie, dobrého jídla a pití, divadla, tance, vojsk, bitev nebo třeba koncertů určitě v květnu zařadit do svého programu. Zapište si tedy to důležité: Valdštejnské slavnosti 2023 se ve Frýdlantu uskuteční od 19. do 21. května 2023. 

Organizátoři se budou držet osvědčeného schématu třídenní akce. Pátek bude opět s podtitulem V podzámčí to žije patřit koncertům. Od odpoledních hodin se na náměstí T. G. Masaryka budou střídat místní kapely, děti z mateřských a základních škol, děti ze školy umělecké s umělci zvučných jmen. Která kapela bude hlavním tahákem zveřejníme v polovině března na tiskové konferenci k Valdštejnským slavnostem 2023, která se uskuteční na hradě a zámku Frýdlant (a hned poté i zde). Už teď vám ale můžeme říci, že to bude opět stát za to!

Víkend pak proběhne už v ryze historickém duchu. Frýdlant se převlékne do hávu, v jakém lidi a trhovce viděl ve své době Albrecht z Valdštejna. Na náměstí bude na návštěvníky čekat dobový trh s řemeslníky, dobovými výrobky a řadou skvělých dobrot a také bohatý kulturní program. V městském parku najdou lidé vojenské ležení s tolik obdivovanými lazaretem a lazebnou, které byly poprvé k vidění před čtyřmi lety. Otevřen bude návštěvníkům i kostel Nalezení sv. Kříže, na město budou moci shlédnout z radniční věže a samozřejmostí jsou také sobotní a nedělní bitvy na louce nad městem. Sobota pak nabídne také třeba divadlo na nádvoří hradu a zámku Frýdlant, neděle tradiční velkolepou mši v kostele Nalezení sv. Kříže. A sobotní večer po setmění prozáří nádherný ohňový průvod, který se vydá z hradu a zámku na náměstí T. G. Masaryka a následovat ho bude velkolepý ohňostroj. Po celý víkend budete v ulicích Frýdlantu potkávat vojáky v dobových kostýmech, mužné pány, krásné dámy a samozřejmě vojevůdce Albrechta z Valdštejna s jeho chotí a družinou. 

Konkrétní program Valdštejnských slavností 2023 zatím prozrazovat nebudeme, nicméně už teď je jasné, že k vidění, slyšení, ochutnání a prožití toho na nich bude opravdu hodně. Sledujte tuto stránku nebo facebookový profil Valdštejnské slavnosti, ať vám žádná novinka neunikne. 

Těšíme se na Vás!